Konzultace a ájurvédské terapieOdborné poradenství

za účelem řešení fyzických či psychických problémů či konkrétních nemocí, doporučení ohledně vhodné stravy a životního stylu, změny či úpravy váhy, hledání pochopení složité životní situace, zvýšení a podpory sattvy aj.

Ájurvédské léčebné terapie

abhyanga - léčivá olejová masáž, širodhara - uklidňující terapie stékání teplého oleje na čelo, janu/kati basti - léčení kloubů či bolestí zad speciálním olejovým "obkladem", marma čikitsa - odstraňování energetických bloků a nezpracovaných emocí, svedana box - ájurvédská parní sauna, pinda sveda - bylinné měšce, nadi sveda - lokální napařování, netra basti - ošetření očí olejem/ghí, nasya - ošetření nosních dutin aj.

doshas

Na rozdíl od běžného lékařského vyšetření se ájurvédské konzultace odehrávají v pro nás nezvyklé partnerské pozici "terapeut - pacient", kdy se očekává jistá aktivita  na straně pacienta. Každý terapeut má jiný přístup a tak je potřeba hledat, kdo nám vyhovuje. Já jako student vážené ájurvédské lékařky MUDr. Martiny Ziskové se neorientuji pouze na úpravu jídelníčku a doporučení bylin, jak tomu často bývá v jiných poradnách. Můj náhled vychází z hlubších znalostí této úžasně moudré medicíny, která zahrnuje všechny oblasti našeho žití - stravu, životní styl, mysl, spiritualitu ... Mnohdy je náš zdravotní problém vyjádřením nehmotných příčin, proto se v rámci terapie díváme i na tyto hlubší souvislosti. A tak ájurvédská konzultace není jen o pulzové diagnostice, úpravě jídelníčku a denního režimu, ale i o hledání mnohdy nefyzických příčin našich problémů, psychologii duše a vnitřní práci na sobě samém. Mohu nabídnout dobrou radu a doporučení, jejich následování však bude na vás ...

Ájurvédské vyšetření probíhá tak, že pacient obdrží dotazník k vyplnění, posléze je sjednána osobní schůzka. Zde si dotazováním doplním informace, které na základě posouzení dotazníku potřebuji ke správné diagnostice, vyšetřím pacienta pohledem (včetně jazyka a nehtů) či pohmatem, event. poslechem, součástí vyšetření je i pulzová diagnostika, velmi cenný nástroj v získávání informací o stavu pacienta. K léčebným metodám ájurvédy krom terapeutického rozhovoru patří úprava jídelníčku a denního režimu, užívání bylin či koření, je-li to potřeba, terapeutické metody jako je abhyanga, olejová masáž, širodhara, polévání čela teplým olejem, marma čikitsa, ošetření energetických bodů, svedana box, pinda sveda, nadi sveda, janu/kati/hrd basti, netra basti, nasya a další...

Stručný popis ájurvédských terapíí

ABHYANGA, staroindická olejová masáž

Jedna z nejrozšířenějších ájurvédských masáží, označována za královnu olejových masáží. Abhyanga se překládá jako "nanášení oleje" nebo též "milující ruce" a představuje důležitou součást ájurvédy.

Tato ájurvédská léčivá energetická masáž patří mezi celostní terapeutické ošetření, které aktivuje náš nervový systém, uvolňuje parasympatikus, což navozuje hluboké zklidnění organizmu, aktivuje jemné kanálky mezibuněčného prostoru za účelem zlepšení výživy buněk, aktivuje lymfatický systém a tedy naši imunitu, zároveň má však velmi silný energetický aspekt, neboť se ošetřuje mnoho energetických marma bodů a dochází ke stimulaci čakrového systému, svými účinky tak přirozeně a jemně navozuje ozdravné procesy v těle, vnitřní očistu a rovnováhu těla i duše.
Pravidelně prováděná abhyanga je nejen velmi osvěžující, ale také silně omlazující, k čemuž přispívá i volba oleje - zralý teplý sezamový olej proniká hluboko do vrstev kůže, má vysokou schopnost vázat na sebe odpadní látky těla a zároveň zásobuje kůži a tkáně důležitými výživnými látkami.
Abhyanga výborně uvolňuje psychiku, odstraňuje úzkost, únavu, nespavost, napětí, zbavuje nás strachu. Je opravdovým balzámem pro naši duši, umožňuje vstup do hluboké relaxace a léčení na vnitřní úrovni našeho bytí.

Svedana box

Léčivá ájurvédská procedura spočívající v napařování organizmu. Jedná se o bylinnou parní saunu, dřevěný box, do něhož proudí teplá pára, ta může být prosycená vonnými silicemi. V boxu ležíte tak, že není zahřívána hlava. Pára způsobuje pocení, které roztahuje kanálky v těle, tzv. sróty, uvolňuje ztuhlost a bolest těla, zkapalňuje a odstraňuje nahromaděné nečistoty. Zároveň dochází ke stimulaci oběhového systému, k posílení imunitního systému a k uklidnění nervové soustavy. Napařování se zařazuje po olejové masáži abhyanze, neboť teplý sezamový olej používaný při masáži proniká hluboko do tkání a váže na sebe toxiny, které se následně při napařování z těla vyloučí. Délka pobytu v parním boxu cca 15 - 25 minut dle konstituce člověka.

ŠIRODHARA

vysoce účinná léčebně-relaxační technika s pročišťovacím účinkem, jejímž hlavním cílem je nastolení tělesné a duševní rovnováhy. Samotná terapie se provádí tak, že po předchozí alespoň kratičké masáži z nádobky umístěné nad hlavou vytéká tenký pramínek teplého oleje (nebo jiné tekutiny) do oblasti třetího oka/čela. Shirodhara omlazuje a zpomaluje stárnutí (odstraňuje nahromaděné odpadní látky v organismu, zlepšuje paměť, posiluje obranyschopnost), hluboce uvolňuje a regeneruje nervový systém (odstraňuje stres a nervové napětí, napomáhá při nespavosti, eliminuje stavy úzkosti a strachu, léčí migrény a bolesti hlavy), příznivě snižuje vysoký krevní tlak, vyživuje tělesné tkáně a omlazuje pokožku. Tato terapie obnovuje rovnováhu těla a mysli.  

PINDA SVEDA

áyurvédská masáž bylinnými měšci je jednou z klasických áyurvédských technik. Je prováděná měšci naplněnými směsí bylin a koření. Technika masáže umožňuje prostoupit bylinným esencím do krevního oběhu, a tím účinně pomoci tam, kde je potřeba.
Pro maximální uvolnění se používají nahřáté nejkvalitnější přírodní oleje. Bylinnými měšci se masíruje celé tělo nebo jen jednotlivé části, kde je nadměrná ztuhlost, větší množství tuku apod. Měšce připravuji individuálně po předchozí konzultaci dle potřeb klienta, lze po domluvě připravit i speciální směs k odstranění celulitidy. Bylinné měšce nahřívám v oleji tak, jak radí indická tradice.

NETRA BASTI

speciální terapie očí vhodná při očních problémech a únavě očí, k výživě nervového systému, mozku a paměti, ke snížení fyzického napětí atd. Ájurvéda se na oči dívá jako na důležitý orgán pro příjem vjemů o světě, přičemž aplikace přepuštěného másla pomáhá pročistit nejen oči, ale i posílit schopnost vnitřního porozumění.

KATI, JANU, HRD BASTI 

léčba bylinným teplým olejem lokálních bolestí zad (včetně vyhřezlých plotýnek), kolene, lze rovněž aplikovat při emotivních srdečních problémech či obecně na podporu srdeční čakry.

NASYA

terapeutická metoda, během níž se lék dodává do těla skrze nos za účelem pročištění oblasti hlavy a krku. Jde o účinný léčebný prostředek při nemocech smyslových orgánů, bolestech hlavy, migrénách, zánětu nosních dutin, nespavosti aj.

NADI SVEDA

lokální léčba horkou párou.

MARMA ČIKITSA

energetické ošetření tzv. marma bodů jsou citlivé body, energetická centra pokrývající celé tělo, v nichž se nejživěji projevuje vědomí, kde se hromadí a proudí životní síla, prána. Slouží jako pránické regulátory, jejichž prostřednictvím můžeme intenzitu prány na různých místech těla zvyšovat, snižovat nebo zcela utlumovat a tím léčit na úrovni fyzické, mentální i energetické. Správnou manipulací (masáží, teplem, tlakem ...) lze prostřednictví marem směřovat pránu k odstranění blokád, zlepšovat energetickou průchodnost, čerpat ze skrytých energetických rezerv či navazovat spojení s mohutnějšími proudy životních sil.

Tyto ájurévdské procedury je potřeba se mnou jako terapeutem předem prodiskutovat, neboť ačkoli se běžně poskytují komerčně v rámci masérských salónů, jedná se o techniky, které mají svůj specifický účel a účinek a toto je potřeba předem zvážit.